Határtalanul

Vulkánok útján a Határtalanul programmal

Iskolánk először jelentkezett a Határtalanul pályázatra. Ennek keretén belül 2 csoporttal indultunk útnak 2023. október 09-én Erdélybe. Felejthetetlen, élményekkel teli hat napban volt részünk.

A gyerekek már szeptembertől lelkesen készültek az útra. Felkészítő foglalkozásokon vettek részt, kiselőadásokat készítettek és egy rövid előadás keretében megismerkedtek a trianoni békeszerződés előzményeivel és következményeivel.

A korai indulás ellenére tanulóink izgatottan várták az utat. Sokan először voltak távol a szüleiktől ilyen hosszú ideig és „idegen” országban sem jártak még.

Az első állomásunk Nagyvárad volt, ahol csatlakoztak hozzánk idegenvezetőink. Megnéztük a püspöki palotát, itt található Szent László egyik hermája. Séta közben csodáltuk a város felújított épületeit, szobrait és megálltunk az Emke kávézónál, ahol Ady megismerte Lédát és megalapította a Holnap Irodalmi Társaságot.

Határtalanul

A Királyhágón rövid pihenőt tartottunk. Kolozsváron megtekintettük Mátyás király szobrát és szülőházát. A gyerekek közvetlen közelből tapasztalhatták meg a történelmet. Fáradtan érkeztünk az első szállásunkra, Magyarlónára, ahol finom meleg vacsora és kedves vendéglátók vártak.

A második napon ismét útra keltünk. A következő célállomásunk Tordán a sóbánya volt, ahol ámulattal hallgattuk a sóbányák kialakulásának történetét, megtudtuk mitől csíkos a sóréteg. Makettek és a régi eszközök segítségével betekintettünk a sóbányászat mindennapjaiba és lelkesen próbáltuk ki a kürtőben a visszhangot is.

HatártalanulHatártalanul

Szovátán körbesétáltuk a Medve-tavat és tanösvényen megismertük a különleges mikroklíma növényeit és állatvilágát, megtudtuk, hogy miként lesz a sótól meleg a tó vize.

Határtalanul

Az útba ejtettük Tamási Áron sírját és megtekintettük a trianoni emlékművet.
Megálltunk Szejkefürdőn és koszorút helyzetünk el Orbán Balázs erdélyi néprajzkutató sírjánál, ahova a székelykapukon keresztül jutottunk fel.
Tusnádon volt az elkövetkező napokban a szállásunk. Itt szembesültünk azzal, hogy a medvék bizony a közelünkben élnek.

A harmadik napon Csíksomlyóra látogattunk, megtekintettük a könnyező Szűz Máriát és elzarándokoltunk a híres búcsú helyszínére, ahol rögtönzött énekkarunk énekórát tartott a Makovecz Imre által tervezett nyílt oltár előtt.

Határtalanul

Délután Tusnádfürdőre visszaérkezve nem ért véget a kaland. Hosszú, küzdelmes séta árán meghódítottuk Sólyomkő magas szikláját. Medvével ugyan nem találkoztunk útközben, de közvetlen közelről tanulmányozhattuk az étrendjüket a hátrahagyott nyomaikból.

Csütörtökön ellátogattunk a helyi iskolába, ahol az iskola igazgatója szeretettel várt minket és vezetett körbe a Jókai Mórról elnevezett iskolában. Utána megkóstoltunk két borvizet, amely bár két egymás melletti forrásból fakad, mégis teljesen más összetétele van. Lezárásként elsétáltunk az Apor-toronyhoz, ahonnan csodálatos kilátás nyílt a környékre. Visszafelé egy helyi méhész tartott előadást a különböző mézekről, miből látszik, hogy tiszta a méz. Nem csak mézet kóstoltunk, hanem virágport is.

Határtalanul

Vacsora felé félúton – útba esett, tehát nem hagytuk ki – betértünk egy újonnan megnyílt látogatóközpontba, ahol a medvékről hallgattunk meg kiselőadást és közvetlen közelről ismerhettük meg a mindennapjaikat.

Pénteken a Mohos tőzegláp élővilágával ismerkedtünk. A Szent Anna-tónál puszta kézzel halásztuk az ezüst keszeget, ettünk finom kürtőskalácsot. És megtapasztaltuk a kénes Tordai büdösbarlang jótékony hatását. A szállásra visszaérkezve nem maradhatott el a két osztály foci rangadója.

HatártalanulHatártalanul

És eljött az utolsó nap, a búcsú ideje. Kora hajnalban indultunk hazafelé, de még sok érdekesség is várt minket a hosszú úton. Megtudtuk honnan ered Kenyérmező neve. A buszból megnéztük a magos Déva várát. Aradon koszorút helyeztünk el és gyertyát gyújtottunk a 13 vértanú emlékhelyénél. Sajnos búcsút kellett vennünk a két vezetőnktől is, akik sok-sok ismeretet adtak át a hat nap alatt.

Határtalanul

Határtalanul

Fáradtan, de annál több élménnyel értünk haza. Még feladatunk van. Átadjuk és mesélünk az alsóbb évfolyamon tanulóknak arról, amit láttunk és tapasztaltunk. Biztatjuk tanárainkat, hogy pályázzanak még, hiszen saját szemmel láttuk a magyar történelem kiemelkedő helyszíneit, megismerkedtünk Erdély élővilágával és földrajzi adottságaival és megtapasztaltuk a székelyek vendégszeretetét.

 

 

Previous Article
Next Article

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.